Foto: Jamshid Jamshidi

Man gripen för grov kvinnofridskränkning

Polis larmades till en bostad i kommunen sedan en kvinna larmat om misshandel.

Det var vid 18-tiden på fredagskvällen som en kvinna ringde polisen och uppgav att hennes man misshandlat henne. En patrull åkte till bostaden och grep mannen, polis höll förhör med båda parter för att reda ut vad som hänt. Vid 22-tiden meddelade polisen att en anmälan om grov kvinnofridskränkning upprättats. Det är oklart om kvinnan var i behov av sjukvård.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.