En lastbil har kört av E4:an i höjd med Rosersberg vilket påverkar trafiken mellan Väsby-Märsta.
Lastbilen åkte av vägen strax efter klockan 9 på E4 norrgående i höjd med Rosersberg. Räddningstjänst är på plats tillsammans med polis och bärgning. Det är oklart om någon har skadats. Två körfält är blockerade förbi olycksplatsen. Det råder stora framkomlighetsproblem förbi olycksplatsen och Trafikverket meddelar att störningarna pågår fram till klockan 13.00.
Än vid 13-tiden var det inte klart på platsen. Bärgning pågår i skrivande stund och efter att den avslutats behöver vägbanan saneras. Köerna är kraftiga från Väsby till Märsta. Ny prognos är 14.00.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.