Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Lastbil åkte av vid Arlandastad

En lastbil har åkt av väg 263 vid Arlandastad och framkomligheten är kraftigt begränsad.

SOS Alarm uppger att en lastbil med hela släpet hamnat i diket vid Arlandastad i riktning mot Stockholm. Dock råder det oklarheter kring var släpet ligger, Trafikverket uppger att det är i riktning mot Sigtuna. Det råder kraftig ishalka i hela norra Stockholm i nuläget dessutom. Rättningstjänst är på plats och olyckan väntas ta ett tag att reda ut. Tills vidare välj andra vägar. Klockan 16.20 meddelas att vägen stängts av i båda riktningar.

Vägen var vid 19-tiden framkomlig igen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.