Foto: Genrebild/Daniel IskanderHär ligger Stockholmsåsen som är en del av Märsta GrundvattenverkFoto: Pressbild/Upplands-Väsby
Kranvatten kan smaka annorlunda
För de med kommunalt vatten kan det bli en annorlunda smak denna vecka då abonnenter i Sigtuna och Knivsta kommer att få vatten från Märsta Grundvattenverk.
Vecka 23 kommer Sigtuna kommun tillsammans med Knivsta kommun att få sitt vatten levererat från Märsta Grundvattenverk istället för Mälaren via Görvälnverket. Provkörningen kommer ske mellan 7-8 juni och förändringen kan pågå även några dagar efter. Norrvatten skriver på sin hemsida att vanliga konsumenter troligtvis inte kommer känna någon skillnad i vattenkvaliteten. Men det kan möjligen uppstå kalkutfällningar i disk- och tvättmaskiner samt vattenkokare.
Anledningen till avstängningen är för att Trafikverket under hösten kommer att genomföra arbeten på Stäketleden, redan nu måste man testa att leverera vatten från Märsta inför höstens arbeten.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.