Karsten Bjärbo, gruppledare för Kristdemokraterna som befinner sig på partiets riktning i Västerås ställer sig bakom Stockholms läns yrkande att riva upp den så kallade Decemberöverenskommelsen.
Karsten Bjärbo har tagit ställning mot Decemberöverenskommelsen. I samband med KD:s riksting i Västerås kommer en motion för att skrota DÖ från KD:s sida att behandlas. Flera distrikt uppges ha ställt sig bakom den, bland annat Stockholms län där Karsten Bjärbo från Sigtuna ingår. Han meddelade sitt beslut via Twitter: – Jag ställer mig strax bakom ett yrkande om en snar avveckling av Decemberöverenskommelsen.
550 kristdemokrater deltar i rikstinget och för att riva upp Decemberöverenskommelsen behövs 276 röster, hur många som står bakom är oklart men enligt riksmedia är det fler än vad partistyrelsen tror. Partistyrelsen har yrkat avslag på motionen. KDU:s ordförande Sara Skyttedal står bakom, likaså EU-parlamentarikern Lars Adaktusson.
Efter en lunch och eftermiddag med diskussioner bland KD-ombud gick man till votering kring 16.20-tiden och klockan 16.30 hade Decemberöverenskommelsen från KD:s sida rivits upp. KD:s styrelse kommer nu att hitta en lösning för att lämna överenskommelsen som slöts kring julhelgen 2014.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.