Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Hyresgästföreningen: Vräkningar av barn måste upphöra

Bara fyra av de allmännyttiga bostadsbolagen i länet har i sina ägardirektiv att man inte får vräka barn, ett av dessa är SigtunaHem. Hyresgästföreningen Region Stockholm vill nu att nollvisionen som Riksdagen antog 2007 följs.

Kommunerna har ett särskilt ansvar att se till att barns rättigheter, det står tydligt i regeringsformen, skriver Simon Safari, ordförande i Hyresgästföreningen Region Stockholm, i en insändare till Dagens Samhälle. Han konstaterar att det i flera av länets kommuner skett vräkningar där barn är inblandade. märsta.nu rapporterade i februari om att det 2014 var nio barn som drabbades av vräkningar, det har dock minskat från 2011 som var ett rekordår med 14 drabbade barn. Simon Safari uppmanar resterande kommuner i länet att skriva in i bostadsbolagens ägardirektiv om att barnfamiljer inte ska vräkas. Riksdagen antog också 2007 en nollvision om vräkningar av barnfamiljer. Det första halvåret i år ska det ha varit 30 vräkningar av barnfamiljer i länet, 20 av dessa ska ha skett i de allmännyttiga bostadsbolagen.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening