Det hotellbolag i kommunen som avvisade två romska kvinnor medger diskriminering och går med på att betala 60 000 kronor till kvinnorna.
Diskrimineringsombudsmannen väckte talan mot ett hotellbolag i kommunen som avvisade två romska kvinnor som hade bokat och betalat för hotellrum via en extern bokningssajt. Enligt DO uppgav receptionen vid ankomst att man hade problem med andra personer som var romer och att kvinnorna därmed inte var välkomna. Bolaget medger nu att man diskriminerat mot etnisk tillhörighet och går med på att betala 30 000 kronor till vardera kvinna. – Att man som individ på det här sättet drabbas på grund av hur andra individer har agerat för att man uppfattas ha samma etniska tillhörighet är diskriminering, säger Lars Arrhenius DO.
Nyheter Mellan 2-4 mars rapporterades drygt 3600 nya covidfall i länet: - Vi ser en fortsatt ökning av antalet patienter med covid-19 som behöver sjukhusvård, säger tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör Johan Bratt.
Nyheter Nio av tio resenärer på Arlanda har försvunnit under ett år med pandemin: - Den svagare utvecklingen för flygresandet i inledningen av året består under februari, då resenärsminskningen ligger kvar på cirka 90 procent, säger Swedavias VD Jonas Abrahamsson.
Nyheter Abbas Soltani som mördade sin exfru på BVC i Märsta år 2000 framför flera barn är en av flera kvinnomördare som ansökt om att bli fria det senaste året.