Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) vaknade upp till nyheten om sprängningen på Sätuna: - Jag blir heligt förbannad när jag ser det här. Inte bara är det en katastrof mot restaurangägarna utan dessutom en stor fara för allmänheten.
Inte många hat undgått den stora riksomfattande nyheten om sprängningen på Sätuna. Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M), var inget undantag. -Om de kriminella elementen som gjort detta tror av vi kommer vika oss i kampen mot otryggheten tror de helt fel. Tvärtom sporrar det oss att öka den.
Holst kommer under dagen att ge förvaltningen i uppdrag att göra en djupdykning i frågan om övervakningskameror enligt den sk Nackamodellen som märsta.nu rapporterat om. Man ska utöver det se över trygghEtsarbetetn ännu mer inom det pågående paketet ”Trygga Sigtuna”: – Vi kommer inte ge oss! Jag kommer under dagen besöka platsen för explosionen för att få en bättre bild av läget.
Notiser Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.
Blåljus Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ny vädervarning har utfärdats med risk för lokalt kraftiga snöbyar som kan påverka Sigtuna kommun under måndagen. Snöfallet kan ge besvärliga förhållanden i trafiken och störningar i kollektivtrafiken.
Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.
Nyheter Ayla i Märsta riskerar att utvisas efter beslut från Migrationsverket, trots att hon har bott i Sverige sedan tonåren, gått i svensk skola och i dag arbetar inom omsorgen.
Nyheter Kraftigt vinterväder skapar omfattande problem på Arlanda, där både flygtrafik och bagagehantering påverkas. Resenärer har fått vänta i timmar och stora mängder bagage har samlats i terminalerna.
Blåljus En ordväxling mellan en taxichaufför och en kund ledde till polisinsats vid Arlanda under lördagsförmiddagen. En av männen misstänks nu för brott.
Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.