Torild försvann söndag 11:e oktober och hittades fredagen 23:e oktober två mil från sitt boende i ValstaFoto: Privat
Här hittades Torild, ca 2 mil från Valsta

Torild hittad avliden på fredagen

Torild har under fredagen hittats avliden i skogarna öster om Knivsta: - Hon hittades av en ledig polisman som var ute i trakterna, säger Christer Nordström, presstalesman hos Polisen i Uppsala, till märsta.nu

Klockan 9.42 anmälde en ledig polisman att han sett en avliden person öster om Knivsta, Rökgården, vid Timmerbol. Patruller skickades ut och kroppen har hämtats in. Anhöriga informerades under eftermiddagen och bara den formella identifieringen återstår enligt Polisen i Uppsala:
– Allt talar för att det är den kvinnan som är försvunnen från Märsta. Vi har underrättat anhöriga, säger Christer Nordström presstalesman i vid Polisen i Uppsala.

Misstänker inte brott
Det finns ingen misstanke om brott. Hon ska ha legat lite avsides och inte inom räckhåll för vanliga motionärer. Polisen i Stockholm Nord berättade för märsta.nu tidigare under dagen att Uppsalapolisen varit i kontakt med dem för att få ut uppgifter om kvinnan. Det är inte första gången Torild går åt det hållet, tidigare hittades hon i Knivsta. Från hemmet på Ymer till Timmerbol är det cirka 20 kilometer genom skogarna.

Sökte i fel område
Hundratals har deltagit i sökningarna efter Torild, främst i Rävsta men även Almunge. De sista sökningarna avslutades på söndagen. Många hörde av sig förra veckan till märsta.nu med observationer från odensalahållet, en väg hon sannolikt tagit för att ta sig till Knivsta. Men sökningarna fokuserades hela tiden till Rävsta av oklara anledningar. Det är oklart hur länge Torild har legat avliden i skogen. Kommunen har redan meddelat att de kommer att anmäla sig själva för att ha ”tappat bort” henne.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.