Torild försvann söndag 11:e oktober och hittades fredagen 23:e oktober två mil från sitt boende i ValstaFoto: Privat
Här hittades Torild, ca 2 mil från Valsta

Torild hittad avliden på fredagen

Torild har under fredagen hittats avliden i skogarna öster om Knivsta: - Hon hittades av en ledig polisman som var ute i trakterna, säger Christer Nordström, presstalesman hos Polisen i Uppsala, till märsta.nu

Klockan 9.42 anmälde en ledig polisman att han sett en avliden person öster om Knivsta, Rökgården, vid Timmerbol. Patruller skickades ut och kroppen har hämtats in. Anhöriga informerades under eftermiddagen och bara den formella identifieringen återstår enligt Polisen i Uppsala:
– Allt talar för att det är den kvinnan som är försvunnen från Märsta. Vi har underrättat anhöriga, säger Christer Nordström presstalesman i vid Polisen i Uppsala.

Misstänker inte brott
Det finns ingen misstanke om brott. Hon ska ha legat lite avsides och inte inom räckhåll för vanliga motionärer. Polisen i Stockholm Nord berättade för märsta.nu tidigare under dagen att Uppsalapolisen varit i kontakt med dem för att få ut uppgifter om kvinnan. Det är inte första gången Torild går åt det hållet, tidigare hittades hon i Knivsta. Från hemmet på Ymer till Timmerbol är det cirka 20 kilometer genom skogarna.

Sökte i fel område
Hundratals har deltagit i sökningarna efter Torild, främst i Rävsta men även Almunge. De sista sökningarna avslutades på söndagen. Många hörde av sig förra veckan till märsta.nu med observationer från odensalahållet, en väg hon sannolikt tagit för att ta sig till Knivsta. Men sökningarna fokuserades hela tiden till Rävsta av oklara anledningar. Det är oklart hur länge Torild har legat avliden i skogen. Kommunen har redan meddelat att de kommer att anmäla sig själva för att ha ”tappat bort” henne.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.