Flera misstänkta skott hördes i Valsta strax efter midnatt. Polisen startade en stor insats i området.
Klockan 00.06 natten mot onsdag larmade valstabor om flera skottliknande ljud. En stor polisinsats drogs igång. En helikopter hovrade fram till 01.30-tiden över Märsta. ”Flera polisresurser arbetar med att samla in information. Ingen skadad person är anträffad och i nuläget har inga spår efter skottlossning påträffats”, skriver polisen.se.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.