Polisens helikopter över Märsta.Foto: MMS-bild

Helikopter i insats efter misstänkt skottlossning

Flera misstänkta skott hördes i Valsta strax efter midnatt. Polisen startade en stor insats i området.

Klockan 00.06 natten mot onsdag larmade valstabor om flera skottliknande ljud.
En stor polisinsats drogs igång. En helikopter hovrade fram till 01.30-tiden över Märsta.
”Flera polisresurser arbetar med att samla in information. Ingen skadad person är anträffad och i nuläget har inga spår efter skottlossning påträffats”, skriver polisen.se.

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.