Patrik WadenhedFoto: Pressbild

Han tar över Märsta Förenade

Märsta Förenade har rekryterat nu VD efter Mikael Andersson, Patrik Wadenhed tillträder tjänsten 1:a augusti.

Märsta Förenade har rekryterat VD efter Mikael Andersson. Under en tid har försäljningschefen Mats Trysefjord tjänstgjort som tillförordnad VD. Nu är det klart med Patrik Wadenhed som börjar 1:a augusti på huvudkontoret i Rosersberg.
– Jag är stolt och glad att kunna presentera Patrik som ny VD. Han är en kompetent ledare och visar djup förståelse för hur man skapar tillväxt i en komplex verksamhet. Med Patrik som ledare för Märsta Förenade har vi fått en person som kommer att fungera utmärkt i vår miljö. Han blir viktig för vår fortsatta utveckling och ambition att ytterligare förstärka vårt varumärke och säkerställa en sund resultatutveckling säger, Jan Olson, styrelseordförande.

Wadenhed kommer närmast från EMS Group som driver handel och service av entreprenadmaskiner. Innan dess har han haft ledande uppdrag inom både affärsutveckling och operativt ansvarig samt försäljningsansvarig inom Arriva, Tågkompaniet och Swebus. Han är född 1973, är urprundligen från Helsingborg men bor nu i Hägersten.
– Jag är hedrad över att få axla VD-rollen och att få leda Märsta Förenade med så stark kompetens och innovationskraft. Jag ser fram emot att arbeta gemensamt med medarbetare, ägare, styrelse och kunder för att tillsammans ta nästa steg i företagets utveckling och hållbara lösningar, säger Wadenhed i ett uttalande.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.