Här inne hölls häktningsförhandlingarna.Foto: Daniel Iskander
29 och 33-åring häktade
Häktningsförhandlingar för de misstänkta för olaga frihetsberövande på Tingvalla skedde under lördagen.
märsta.nu var på plats i Sollentuna där häktning av de två gripna för olaga frihetsberövande skedde efter torsdagens händelse på Tingvalla. De två är dels en 29-årig märstabo och en 33-åring man från en kommun söder om Stockholm. Klockan 13.00 gick 33-åringen in inför domaren och åklagaren yrkade att förhandlingarna skulle ske bakom lykta dörrar med anledning av förundersökningssekretess. Förutom olaga frihetsberövande så misstänks även personen för vapenbrott. Klockan 13.40 förkunnades att den misstänkte häktas på sannolika skäl. Mannens advokat ville inte uttala sig för media utan svarade ”inga kommentarer” på frågor.
Kort därpå gick märstabons förhandling och åklagaren yrkade på att den 29-åringen häktas på sannolika skäl för olaga frihetsberövande och vapenbrott. 29-åringens advokat sa att hennes klient medger häktning, restriktioner och att förhandlingarna kan ske bakom stängda dörrar. Efter förhandlingarna får märsta nu tag i åklagaren Björn Ankerlind som berättar att sekretessen under häktningsförhandlingen beror på att det som sagts i förhör inte ska bli offentligt just nu eftersom de misstänkta hålls åtskilda. Vem målsäganden är framgår fortfarande inte
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.
Notiser Två män, en 22-åring från Märsta och en 20-åring från Stockholm, har häktats misstänkta för olaga frihetsberövande efter den uppmärksammade händelsen vid en busshållplats i Sigtuna förra veckan
Blåljus En 13-årig pojke och en 50-årig man har båda polisanmält varandra för misshandel efter ett bråk i Valsta på söndagskvällen. En elsparkcykel ska ha varit orsaken till konflikten, enligt unt.se
Nyheter Ett 20-tal spelare och föräldrar från Sigtuna Märsta United städade under lördagsförmiddagen halva Rosersbergs industriområde, enligt ett pressmeddelande från Städa Sverige.
Nyheter Trafikverket har beslutat att Märsta station ska byggas om för 1,4 miljarder kronor. Ombyggnaden ingår i den nya nationella planen för infrastruktur och syftar till att modernisera stationen och öka kapaciteten i tågtrafiken.
Nyheter Regeringens förslag om sänkta socialbidrag väntas slå hårdast mot familjer med många barn. I Sigtuna kommun handlar det om omkring tio familjer som kan påverkas när de nya reglerna införs, enligt Socialstyrelsens statistik.
Nyheter Efter några år med minskat intresse ökar antalet som tar jägarexamen igen i Sigtuna kommun. Under 2023 tog 17 personer jägarexamen, vilket är tre fler än året innan, enligt newsworthy.se.
Notiser När fyrfackssystemet infördes blev hundratals avfallskärl över. Nu får de nytt liv i Ukraina, där Sigtuna Vatten & Renhållning och flera grannkommuner bidrar till återuppbyggnaden av avfallshanteringen i staden Vinnytsia.