Boende på Sätuna och kring Märsta station vaknade av en kraftig detonation på Sätuna torg vid 3.30-tiden i natten.
En restaurang på Sätuna tog utsattes för en sprängning vid 3.30-tiden i natt. Förödelsen är kraftig på fasaden och de ligger bråte över hela Sätuna torg. Torget har spärrats av för teknisk undersökning av polisen.
Chockade märstabor påväg till pendeln stannade upp och tittade: – Vad är det som händer egentligen, sa en av de förbipasserande till märsta.nu
Polisen har inlett en förundersökning gällande allmänfarlig ödeläggelse. Ingen person har skadats men materiella skador på fönster i kringliggande fastigheter har skadats. Avspärrningarna kommer inte påverka trafiken men gående kan inte gå genom Sätuna torg utan måste gå runt.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.