Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

En till sjukhus med ambulanshelikopter efter trafikolycka

En trafikolycka inträffade under tidig morgon på Vikingavägen i höjd med Idungatan och en person fick föras till sjukhus med ambulanshelikopter.

En bil körde av Vikingavägen i höjd med Idungatan tidigt i morse, larmet kom dock till ledningscentralen först efter 45 minuter då föraren som körde bilen satt fastklämd och inte heller kunde kommunicera, troligtvis på grund av en skadad käke. Ambulanshelikopter kunde sedermera kallas in och den skadade fördes till sjukhus. Polis kommer att utreda olyckan.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.