Tillberga ligger i VästeråsFoto: Kriminalvården

Dags för fritidsledaren att avtjäna sitt straff

Den sexbrottsdömde fritidsledaren ska avtjäna sitt fängelsestraff på 2,8 år. Han har av Kriminalvården placerats i Tillberga, Västerås.

I mars fastställde Svea hovrätt domen för fritidsledaren grovt barnpornografibrott,, kränkande fotografering och sexuellt ofredande. Han ska avtjäna 2,8 års fängelse och nu har Kriminalvården beslutat att han ska inställa sig vid Tillberga i Västerås 12:e augusti. Om han inte dyker upp så blir han efterlyst.

Tillberga är en anställt av säkerhetsklass 3, den lägsta graden, en öppen anstalt. Den uppfyller kraven av övervakning och kontroll och har en verksamhet som riktar sig till sexualbrottsdömda. Kriminalvården skriver i beslutet om inställelse att risken för fortsatt brottslighet eller återfall är liten, därav tillgodoser man önskemål om placering i Tillberga. Kort efter att fritidsledaren släpptes ur häktet och innan rättegången i tingsrätten valde han att flytta från kommunen och även byta namn.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.