En personbil hamnade i diket och en annan körde på en brandman. Foto: Jamshid JamshidiKraftiga köer på vägenFoto: Jamshid JamshidiFoto: Jamshid JamshidiFoto: Jamshid Jamshidi
Brandman påkörd vid räddningsinsats
I samband med en avåkning på Norrsundavägen strax innan Arlandastads GK kördes en brandman på: - Vi utreder grov vårdslöshet i trafik, säger Albin Näverberg vid Polisens regionledningscentral.
Vid 6-tiden körde en personbil av Norrsudnavägen. Det rådde mycket halt väglag förbi platsen på morgonen och i samband med insatsen kördes en brandman på av en bil. Polis spärrade av vägen i båda riktningarna och framkomligheten var kraftigt begränsad i ca 2 timmar. Brandmannen ådrog sig så allvarliga skador att denne fick föras med ambulanshelikopter till sjukhus. Polisen utreder grov vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada. Den bil som orsakade påkörningen var kvar på platsen när märsta.nu anländer och Polis förhörde personer som var inblandade.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.