Janne Josefsson och Karin Mattsson från Uppdrag Granskning. Foto: SVT/Sofia Sabel

Bekräftat: Uppdrag Granskning i Märsta

Uppdrag Granskning bekräftar nu via sociala medier att man kommer sända ett program om vänskapskorruption i Sigtuna kommun: - Vi har fått tips om en politisk ledning som överskrider sina befogenheter, skriver man på Instagram.

Onsdag kväll klockan 20.00 startar Uppdrag Granskning i SVT, programmet kommer att handla om Sigtuna kommun enligt Uppdrag Gransknings Instagramkonto. Enligt UG har man fått tips om en politisk ledning som överskrider sina befogenheter. Sedan tidigare står det klart att förre kommunalrådet Anders Johansson (S) medverkar.

Banden mellan politikerna och representanter för syrianer på orten. Reportern Jesper Henke ska ha varit på besök i Valsta och en klubbstuga har hamnat i fokus. Samma klubbstuga meddelade kommunalrådet Ibrahim Khalifa (S) kommer att rivas.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.