Foto: Magnus Granhagen
Olyckan inträffade utanför Djupvik
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Två personer i båtolycka

Två personer plockades upp ur vattnet utanför Rävsta efter en båtolycka.

Räddningstjänst larmades till båtolyckan vid 17.20-tiden på lördagen. Larmet kom sedan en privatperson ute på Sigtunafjärden hittat en båt med motorn igång men utan någon i den. Efter en intensiv insats med Sjö- och flygräddningen kunde två personer hittas i fjärden. Det har plockats upp ur vattnet enligt Sara Jönsson på Sjö- och flygräddningscentralen.
– Vi fick larm om en båt som var igång och att den var tom, två personer har hittats men jag vet inte status på dem. Från vår sida är vi snart klara, vi ska prata ihop oss med räddningstjänsten så att vi har samma syn på vad som har hänt, säger Sara Jönsson.

Ett flertal helikoptrar från sjöräddningen deltog i insatsen. Polis kallades ut men det är nu oklart om en anmälan upprättas. En patrull har begett sig till sjukhuset för eventuellt samtal med de inblandade, uppger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Uppdaterad kl. 19.47

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.