En barnfamilj på promenad mötte helt plötsligt en man med dragen batong som hävdade att de gick på hans tomt.
Vid 14-tiden på lördagen var en barnfamilj på promenad i Sigtuna. Familjen konfronterades då av en man med dragen batong som hävdade att de gick på hans privata mark och han körde bort familjen. Diskussionen ska sedan ha urartat och mannen som är i 55-årsåldern enligt polisen använder batongen mot pappan i familjen som i sin tur brottar ner mannen.
Polisen kunde ta upp en anmälan mot mannen gällande misshandel och brott mot knivlagen samt att batongen togs i beslag. Mannen ville även anmäla pappan för misshandel och hemfridsbrott. Enligt UNT skedde händelsen i Granby utanför Sigtuna.
Nyheter I lördags var det Blåljusdag i Märsta Centrum: - Vi är mycket tacksamma för alla Märstabor som kom och gjorde dagen till en succé säger Helena Kihlanki, projektledare Trygg i Märsta.
Politik Karsten Bjärbo är en av flera ledande stockholmspolitiker som hotats. - Jag valde att inte polisanmäla av rädsla för att hotet skulle eskalera, säger Karsten till Radio Stockholm.