Foto: Jamshid Jamshidi

Även en man dödades i vansinnesfärden

En 74-årig kvinna avled kort efter olyckan 3:e maj, nu framkommer att även kvinnans man avlidit till följd av skadorna enligt Expressen.

En kvinna avled kort efter vansinesfärfen på Stationsgatan och nu har det framkommit att hennes man dödats till följd av skadorna. Det skriver Expressen på fredagen. Paret hade varit ihop i 50 år.

märsta.nu rapporterade tidigare i veckan att den misstänkte fortfarande kvarstår i häktet misstänkt för bland annat vållande till annans död. Men enligt Expressen gäller misstankarna två fall av grovt vållande till annans död. Den misstänktes advokat Henrik Lilja säger till Expressen att han mår dåligt av det som hänt. Mannen erkänner grovt rattfylleri men nekar till grovt vållande till annans död.

märsta.nu avslöjade att den misstänkte dömdes för brott i januari men väntade på att domen skulle vinna laga kraft. Det har även framkommit att mannen var på rättegång i Attunda tingsrätt bara några timmar innan kraschen.

 

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.