Regnbågskoalitionen avser privatisera Kulturskolan hävdar Marie Axelsson (S), gruppledare, i ett pressmeddelande. Anledningen är att Kulturskolans verksamhet utreds för en flytt från Barn- och ungdomsförvaltningen till Kultur- och fritidsförvaltningen.
Nedläggningen av Konsthallens verksamhet fick hård kritik av Socialdemokraterna. Nu kommer nästa attack när Regnbågskoalitionen med Moderaterna i spetsen avser flytta Kulturskolans verksamhet från Barn- och ungdomsförvaltningen till Kultur- och fritidsnämnden – Vi befarar att detta är ett första steg för att privatisera kulturskolan. Något som inte alls ligger i regeringens ambition för en stark kommunal kulturskola. En privat kulturskola kommer att påverka samarbetet mellan grundskola och kulturskola till det sämre, och därmed drabba eleverna, säger Marie Axelsson (S), gruppledare och tidigare ordförande i Kultur- och fritidsnämnden.
Öppnar dörren för blandad verksamhet Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) stänger dock inte dörren för att Kulturskolan kan drivas i annan regi än kommunal i framtiden: – Vi kommer fortsatt ha en stark kommunal kulturskola men vill att den utvecklas och blir ännu bättre. Men organisatoriskt bör den ligga under kultur- och fritidsnämnden och den får gärna kompletteras med andra utförare än kommunen. Det finns gott om väldigt goda exempel på där denna blandning har blivit till stor fördel för kommuninvånarna, t.ex. Nacka, uppge Holst för märsta.nu
”Vad ska privatiseras?” Olov Holst poängterar att kommunalt finansierad verksamhet ska kunna drivas av annan part än kommunen, upp till 50 procent. Men det betyder inte att 50 procent ska drivas av annan part. Socialdemokraterna efterlyser svar från Moderaterna om vilka delar av den kommunala verksamheten som ska privatiseras. Man vill dock att kultursidan är fortsatt start under kommunal regi.
Nyheter Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.
Nyheter Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Nyheter Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Nyheter Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Nyheter Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Nyheter Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Nyheter Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Nyheter Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Nyheter Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.
Nyheter Kommunfullmäktige väntas fatta beslut om att tillåta ombildning av hyresrätter i Pilsbo. Förslaget innebär att 64 lägenheter och två lokaler kan omvandlas till bostadsrätter.
Nyheter Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu
Nyheter Kristdemokraterna i Region Stockholm föreslår att expressbussar till Stockholm Arlanda Airport ska införas och ingå i det ordinarie SL-systemet. Förslaget innebär att resenärer ska kunna ta sig till flygplatsen med SL-kort.
Nyheter Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.