Cecilia Dolderer med en av sina två hundar. Foto: Insändarbild
Hunden i centrum på Sigtuna Hundhus
Sigtuna Hundhus drivs av Cecilia Dolderer och erbjuder olika kurser för hund och husse/matte.
Cecilia Dolderer är diplomerad hundinstruktör och för att få bedriva hunddagis. Hon har byggt på sin kompetens med ett flertal vidareutbildningar och är snart även hundfrisör. Hon lever sin dröm sedan hon 2013 startade upp Sigtuna Hundhus. Där gör hon allt för hundar, både sina egna och folks som är i behov av träning av olika slag. De flesta kurser sker utomhus vid Prästängshallen men enstaka kysser sker även i ridhus när det är som kallast och mörkast ute. – Att träna hund och gå på hundkurs ska vara roligt, lärorikt och inspirerande både för hund och ägare, säger Cecilia till märsta.nu
Start för flera kurser Cecilia är noga med att all träning sker med positiv förstärkning, det vill säga inga bestraffningar i form av att rycka i koppel eller nedläggningar. Är hunden duktig så belönar man beteendet helt enkelt. Under hösten drar hon igång nya kursen Hundmöteskurs med en föreläsningar kring olika tekniker vid hundmöten, hundens spåråk, koppelträning och utrustning. Man kan gå både på träningen eller föreläsningarna. Det blir även praktisk träning med hundarna, säger Cecilia. Det blir också en kurs inom vardagslydnad bland annat: – Alla kan träna, finns viljan så är inget omöjligt, jag anpassar allt efter hund och ägare, fortsätter Cecilia.
Näringsliv Apoteas eltransporter är igång mellan Rosersberg och Morgongåva utanför Uppsala: -Apoteas fokus har alltid varit snabba leveranser, men vi har även utforskat olika möjligheter för mer hållbara fraktalternativ, Pär Svärdson, vd Apotea.
Näringsliv Sigtuna kommun kommer att finnas i Almedalen och ha en egen dag med fokus på Arlanda: - Arlanda flygplats är extremt viktig för Sigtuna kommun och påverkar det mesta vi gör. Därför är det viktigt att vi på olika sätt tar initiativ till att lyfta alla de möjligheter och utmaningar som kommer med rollen som värdkommun för Sveriges största flygplats, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.
Näringsliv Train Alliance och Göteborgs Hamn AB har tecknat en avsiktsförklaring för att se över möjligheterna att utveckla en inlandsterminal i Rosersberg.
Näringsliv Explore Arlandastads satsning på att etablera ett idrottscentrum för idrotts-Sverige har startat och Parasport Sverige blir första förbundet.
Näringsliv I höst kommer Svenskt Näringslivs ranking över företagsklimat, men redan nu visar enkätsvar att kommunens företagare vill se minskad brottslighet och ökad trygghet.
Näringsliv Pontus Frithiof som driver Pontus By the air på Terminal 5 riktar en kraftig känga mot Swedavia för deras sätt att hantera kökaoset i säkerhetskontrollerna.
Näringsliv Eatery har öppnat upp sin restaurang vid Terminal 5: - Jag är övertygad om att det kommer att bli succé – en unik oas och mötesplats på Arlanda där man kan ta det första steget på sin resa ut i världen säger Björn Olsson, VD, SSP Sweden.