Cecilia Dolderer med en av sina två hundar. Foto: Insändarbild

Hunden i centrum på Sigtuna Hundhus

Sigtuna Hundhus drivs av Cecilia Dolderer och erbjuder olika kurser för hund och husse/matte.

Cecilia Dolderer är diplomerad hundinstruktör och för att få bedriva hunddagis. Hon har byggt på sin kompetens med ett flertal vidareutbildningar och är snart även hundfrisör. Hon lever sin dröm sedan hon 2013 startade upp Sigtuna Hundhus. Där gör hon allt för hundar, både sina egna och folks som är i behov av träning av olika slag. De flesta kurser sker utomhus vid Prästängshallen men enstaka kysser sker även i ridhus när det är som kallast och mörkast ute.
– Att träna hund och gå på hundkurs ska vara roligt, lärorikt och inspirerande både för hund och ägare, säger Cecilia till märsta.nu

Start för flera kurser
Cecilia är noga med att all träning sker med positiv förstärkning, det vill säga inga bestraffningar i form av att rycka i koppel eller nedläggningar. Är hunden duktig så belönar man beteendet helt enkelt. Under hösten drar hon igång nya kursen Hundmöteskurs med en föreläsningar kring olika tekniker vid hundmöten, hundens spåråk, koppelträning och utrustning. Man kan gå både på träningen eller föreläsningarna. Det blir även praktisk träning med hundarna, säger Cecilia. Det blir också en kurs inom vardagslydnad bland annat:
– Alla kan träna, finns viljan så är inget omöjligt, jag anpassar allt efter hund och ägare, fortsätter Cecilia.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.