Ewa Thorsell och Åsa Larsson har jobbat med galan sen oktober

Dags för Näringslivsgalan

Ikväll arrangeras Näringslivsgalan på Clarion Hotel Arlanda där företagare ska uppmärksammas för sina insatser: - Företagen vi möter tycker att galan är ett fantastiskt initiativ av Sigtuna kommun och Företagarna, säger Ewa Thorsell, projektledare för pr och event på LarssonBjäreklint.

Företagarna och Sigtuna kommun ligger bakom Näringslivsgalan som går ikväll på Clarion Hotel Arlanda. Nomineringarna är klara sedan tidigare och under hela dagen har förberedelserna pågått för att allt ska bli perfekt. Den lokala PR-byrån LarssonBjäreklint står för arrangemanget.

Hannah Graaf som flyttat hem till Sigtuna igen leder galan, Mats ”Skuggan” Wennersten sköter ljud och ljus, Erik Jansson är kapellmästare och Terese Löf gästar bandet.

 

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.