Pilar och Nino auktioneras utFoto: Pressbild/Clarion Hotel Arlanda

Välgörenhetsgala på Clarion

Clarion Hotel Arlanda kommer att arrangera en välgörenhetsauktion där pengarna går direkt till Trygga Barnen.

Under flera års tid har Clarion Hotel Arlanda gjort insamlingar till förmån för Stiftelsen Trygga Barnen. 23:e oktober kommer det att arrangeras en välgörenhetsgala där det auktioneras ut upplevelser med personalen. Som exempelvis salsakurs med style manager Pilar och säljaren Nino, fredagsfika från hotellets bageri eller jullunch från kockarna.

Inleder med frukost
Man kan inleda auktionen med frukost på Clarion som då skänker 50 kronor per besökare. VD:n på Clarion Arlanda kommer själv att auktionera ut en föreläsning där man kan vinna en föreläsning med henne:
– Vi vet att Trygga Barnen inte bara behöver vårt stöd utan även har som mål att nå fler barn, fler vuxna, fler som bryr sig runt om i Sverige och det här är vårt sätt att hjälpa till med det, säger Pernilla Johansson, VD.

Barnen badar i poolen
Olivia Trygg Larsen, grundare av Stiftelsen Trygga Barnen, hoppas att auktionen ska skapa kännedom om om Trygga Barnen och problematiken.
– Att göra ett sånt här event tillsammans med Clarion Arlanda känns helt fantastiskt! De har varit vår samarbetspartner sedan start och är därför väldigt speciella för oss. Inte bara för oss som arbetar på Trygga Barnen utan också för alla barnen i verksamheten, jag tror nog att det inte finns ett enda barn hos oss som inte har badat i deras pool t.ex, säger Olivia Trygg Larsen.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.