Märsta Visfestival ställs in i årFoto: Magnus Granhagen

Ingen visfestival i år

Märsta Visfestival ställs in i år då visgeneralen Anders Wallentin inte längre medverkar i projektet: - Vi som kört festivalen i 20 år kände att det var dags att "lämna över" och hade förhoppningen att hitta ett nytt glatt gäng inför i år - men tyvärr fick vi inte ihop det, säger Anders Wallentin till märsta.nu

Andra lördagen i augusti är sedvanlig visdag i Äppelparken i Märsta. Men i år kommer det inte att bli någon Märsta Visfestival. Förra året blev den sista för gänget som låg bakom festivalen med generalen Anders Wallentin i spetsen.

Anders Wallentin berättar för märsta.nu att man hade hoppats få ihop ett gängs om skulle ta över och kunna genomföra festivalen i år, men så blev inte fallet. Han hoppas att det kommer in några för 2020 som löser en festival.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Kultur & Nöje Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Kultur & Nöje SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Kultur & Nöje Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.