För första gången skriver en moderat kommunstyrelseordförande Nyårskrönikan på märsta.nuFoto: Pressbild/Moderaterna

Kommunalrådets Nyårskrönika

År 2017 går mot sitt slut. Året har inneburit en hel del turbulens i politiken. Såväl internationellt som nationellt och inte minst i Sigtuna kommun.

Efter att SVT den 26 april sänt programmet Uppdrag granskning som avslöjade misstänkt och långvarig vänskapskorruption mellan socialdemokraterna och enskilda näringsidkare i kommunen sprack den styrande minoriteten då Liberalerna och Miljöpartiet valde att hoppa av samarbetet med S. En ny koalition bestående av Moderaterna, Samling för Sigtuna, Kristdemokraterna, Centerpartiet, Liberalerna och Miljöpartiet bildades och tog formellt över kommunledningen den 21 september.

För att de kommunala verksamheterna ska fungera måste det finnas ett fungerande politiskt styre. I och med att den nya, breda, koalitionen tog över skapades den stabilitet som kommunen så väl behöver.

Den nya kommunledningens ledord är öppenhet, transparens, ordning och reda i ekonomi och interna processer samt en tydlig rollfördelning mellan politiker och tjänstemän. Dessa ledord kan tyckas som självklarheter men verkligheten har under många år varit en helt annan i Sigtuna kommun.

Det finns många saker i kommunen som är fantastiskt bra och dessa ska vi vårda och förvalta. Men det finns också en hel del som kan göras bättre. Att försöka måla allt i rosenrött är missledande och precis lika fel som att svartmåla allt. Att försöka låtsas som att problemen eller utmaningarna inte finns är inte att ta sitt ansvar som politiker.

Sigtuna kommun står inför en mängd stora utmaningar som inte går att låtsas som de inte finns. De måste hanteras och de måste hanteras nu. Bland alla dessa utmaningar är ekonomin, den ökande otryggheten och effekterna av det stora flyktingmottagandet kanske de som påverkar oss alla mest.

Kommunens ekonomi är svag. Trots brinnande högkonjunktur med låg arbetslöshet och låga räntor når vi knappt ett plusresultat på sista raden. Det håller inte. När konjunkturen vänder, vilket den kommer göra, och såväl räntor som arbetslöshet skjuter i höjden måste vi stå betydligt bättre rustade än vi gör idag.

Det långsiktiga arbetet med att skapa en stabil och trygg ekonomi för Sigtuna kommun har satts igång och enligt koalitionens budget för 2018-2020 som antogs i kommunfullmäktige den 30 november ska målet vara uppnått om tre år. För att nå dit kommer det krävas tuffa prioriteringar och en förmåga och vilja att förändra sättet vi driver kommunen på.

Kommuninvånarna känner sig alltmer otrygga i sin vardag. Det är få saker som begränsar en människas liv mer än otrygghet, en ökande otrygghet är därför inte acceptabel. Huvudansvaret för trygghet på gator och torg har staten, främst via polismakten. Men om polisen av olika skäl inte klarar av sin uppgift, tvingas kommunen vidta åtgärder. Detta har vi nu gjort och under 2018 kommer en lång rad trygghetsskapande åtgärder sättas igång runtom i kommunen. Samtidigt kommer vi öka kravet på att polisen måste ta sin del av ansvaret.

Sigtuna kommun har under lång tid tagit ett stort ansvar för att ta emot människor som flyr från krig och förföljelser. Det ska vi vara stolta över. De senaste åren, med en markant topp under hösten 2015, har flyktingmottagandet ökat dramatiskt i hela landet. Det ställer oerhörda krav på framför allt kommunerna. Det är kommunerna som efter de första två årens etableringsfas ska tillhandahålla bostäder, skolplatser, socialt skyddsnät, och så vidare. Vi vet inte idag exakt hur detta kommer påverka vår verksamhet, men helt klart är att en väl fungerande och snabb integration där de nyanlända kommer i egen försörjning är helt avgörande.

I den budget för 2018 som kommunfullmäktige klubbade i november tas krafttag för att komma tillrätta med dessa och övriga utmaningar. Kommunens resurser är inte oändliga och vår främsta uppgift som politiker är att förvalta skattebetalarnas pengar på ett klokt sätt. Då krävs det att vi politiker har såväl förmågan som modet att våga prioritera. ”Allt till alla” fungerar inte. Inte ens ett valår.

Låt mig, trots dessa utmaningar, avsluta med att lyfta fram den stora potential vi har i Sigtuna kommun. Vårt geografiska läge är oöverträffat. Vi ligger mitt i det som brukar kallas superregionen mellan Uppsala och Stockholm. Vi är värdkommun för Arlanda som är en gigantisk tillväxtmotor där det etableras 2-3 nya företag/månad och prognosen är att antalet arbetsplatser kommer mer än fördubblas från dagens 23 000 till 50 000 om bara 10-15 år.

Sigtunaborna har nära till naturen och nära till storstadspulsen, vi har det gamla pittoreska och vi har det nya moderna. Kan vi tillsammans se förändring som något positivt och ur det skapa en gemensam drivkraft kommer Sigtuna kommun snart kunna leva upp till sin enorma potential och vara en av landets absolut bästa kommuner att bo, leva och verka i. Sigtuna kan och ska bli kommunen för hoppfulla.

Med stort hopp om framtiden önskar jag er alla ett gott nytt år 2018

  • Olov Holst (M)
    Kommunstyrelsens ordförande

repliken: Jag väljer skrattet

Insändare Det är märkligt hur vissa alltid måste kritisera oavsett om det är något som de egentligen tycker är ganska bra. Som nu senast när Valsta Steninge Stadsdelsförening kommenterar kommunens skylt i Valstabacken.

Bostadspolitiken i kommunen havererar

Insändare Moderatstyret föreslår nu återigen kommunfullmäktige att godkänna att 64 hyreslägenheter i SigtunaHems bestånd i Sigtuna stad ska säljas och ombildas till bostadsrätter. Detta är fortsättningen på haveriet för bostadspolitiken i kommunen.

Var tredje Sigtunabo saknar egen försörjning

Insändare Sigtuna står inför en dubbel utmaning: samtidigt som arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens lever mer än var tredje person i arbetsför ålder inte på egen försörjning. Det påverkar sammanhållning, trygghet och tillväxt negativt. När färre arbetar och betalar skatt minskar resurserna till välfärden, och långvarig arbetslöshet drabbar både individ och samhällsekonomi.

Tonårsutvisningarna måste stoppas nu

Insändare I Sverige utvisas just nu unga människor som vuxit upp här, som talar svenska, som går i skolan, jobbar extra och har hela sin familj i landet. Medan resten av familjen får stanna får dessa ungdomar beskedet att de måste lämna Sverige efter sin 18-årsdag istället för att ta studenten.

De äldre-äldre måste få bo kvar i kommunen

Insändare Från 2024 införde den borgerliga majoriteten i Sigtuna kommun ett system, där äldre kommuninvånare som behöver flytta till ett särskilt boende för äldre (säbo) visserligen erbjuds lägenhet i de fyra kommunala boendena Ärlinghem, Arhem, Ymer och Hemskogen, men också i 13 kontrakterade, privatdrivna säbon. Av dessa 13 finns 12 i andra kommuner och de ska ligga inom 3,5 mils avstånd från Märsta station.

Ayla är en av oss!

Insändare Jag skriver det här inte bara som politiker men också som en medmänniska och som kommuninvånare. För Ayla är inte ett ärendenummer. Hon är en ung kvinna som vuxit upp här, gått i våra skolor och tagit studenten precis som så många andra av våra barn.

valet2026

Framåt 2026 för Sigtuna kommun

Insändare När klockan slår tolv inatt går vi in i valåret 2026 och lämnar officiellt 2025 bakom oss. Ett år då mycket i vår omvärld blivit både kallare och osäkrare. Det låter dystert, jag vet. Men nu när vi går in i ett nytt år har vi möjlighet att vända utvecklingen.

Utbildning motverkar fattigdom

Insändare På temat fattigdom i insändare för ett par veckor sedan, vill jag gärna spinna vidare. Vi socialdemokrater tror att utbildning motverkar fattigdom.

Återkalla inte människors trygghet, säg nej till regeringens förslag!

Insändare Regeringens förslag om att kunna återkalla permanenta uppehållstillstånd är ett allvarligt steg i fel riktning. Det skapar otrygghet, splittrar samhällen och riskerar att slå hårt mot människor som redan i dag är en självklar del av vårt gemensamma Sverige. Därför bör styret i Sigtuna kommun säga nej till detta även om det innebär att gå emot sina egna partikamrater på nationell nivå.