Foto: Pressbild

Vi har listan – dyraste villorna i Sigtuna i september

Under perioden såldes 12 villor för i snitt 5,7 miljoner kronor.

Det genomsnittliga kvadratmeterpriset hamnade på 50 614 kronor.

Den dyraste affären i Sigtuna var villan på Kung Olofs Väg 29. Den såldes för 10,35 miljoner kronor.

Det betyder en jätteökning på hela 25 procent i jämförelse med augusti då det såldes 28 villor med ett snittpris på 4,57 miljoner kronor. Jämfört med juli har det även då ökat, men med 6 procent. Då såldes det 38 villor, med ett snittpris på 5,37 miljoner kronor. Jämför man med september förra året så ser man en jätteökning på hela 29 procent.

Här är de dyraste villorna i Sigtuna under månaden:
• Kung Olofs Väg 29, 10 350 000 kronor
• Stora Gatan 30C, 10 000 000 kronor
• Grimvägen 2, 9 500 000 kronor
• Mossgatan 4, 5 400 000 kronor
• Kungsvägen 65, Rosersberg, 5 300 000 kronor

Källa: Lantmäteriet och United Robots.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Sigtunaseniorer i gamingprojekt

Bostad Seniorer från BRF Trollberget i Sigtuna deltar i ett pilotprojekt som Riksbyggen och Tele2 lanserat där syftet är att minska det digitala utanförskapet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening