Pilsbovägen 29A

Nya ägare till villa i Sigtuna – prislappen: 4 825 000 kronor

Försäljningen av radhuset på adressen Pilsbovägen 29A i Sigtuna är nu klar.

Nya ägare blir Ingrid Margareta och Leif Åke Olsson, 71 och 76 år, sedan tidigare boende på just Pilsbovägen som köper fastigheten av Erik Anders Vikström och Helena Maria Lundstedt. Huset är byggt 2001 och har en boyta på 109 kvadratmeter. Ägarbytet gjordes i augusti 2021 och priset blev 4 825 000 kronor.

I början av året såldes ett annat radhus på samma gata, på Pilsbovägen 25B. Där blev priset för det 109 kvadratmeter stora huset 3 695 000 kronor.

Hyreshöjningar med över tre procent

Bostad Hyresförhandlingarna mellan SigtunaHem och Hyresgästföreningen är nu avslutade. Parterna har enats om en genomsnittlig hyreshöjning på 3,5 procent från och med den 1 januari 2026.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Familj i Märsta fick hyressänkning efter råttproblem

Bostad En familj i Märsta som under en längre tid haft råttor inne i sin lägenhet har nu fått problemet åtgärdat och beviljats ekonomisk kompensation. Hyresvärden har genomfört åtgärder i bostaden och familjen får en hyressänkning på 30 procent under sju månader, motsvarande cirka 18 000 kronor.

Villapriserna steg under året

Bostad Villapriserna i Sigtuna kommun ökade under året, samtidigt som fler affärer genomfördes. Utvecklingen följer trenden i Stockholms län och i landet som helhet.

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.