Blåklintvägen 4
Blåklintvägen 4

Nya ägare till villa i Märsta – prislappen: 4 100 000 kronor

Försäljningen av fastigheten på Blåklintvägen 4 i Märsta är nu klar.

Nya ägare är Yuriy Dolbnya, 46, och Tetiana Bilokon, 32, och säljare är Karin Margareta Franzén. Kedjehuset byggdes 1967 och har en boyta på 117 kvadratmeter. Ägarbytet blev klart i november 2021 och priset blev 4 100 000 kronor.

För sex månader sedan såldes ett annat hus alldeles i närheten, på Syrénvägen 5. Priset blev där 4 850 000 kronor, för det 130 kvadratmeter stora huset.

De senaste tolv månaderna har det sålts 35 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Stockholmsvägen 40, som gick för 7 800 000 kronor.

Villapriserna steg under året

Bostad Villapriserna i Sigtuna kommun ökade under året, samtidigt som fler affärer genomfördes. Utvecklingen följer trenden i Stockholms län och i landet som helhet.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.