Hammarbacken 4

Nya ägare till fastigheten på Hammarbacken 4 i Sigtuna – 4 300 000 kronor blev priset

Fastigheten på adressen Hammarbacken 4 i Sigtuna har fått nya ägare.

Köpare är Jesper Utsi och Tina Helmsäter, båda 33 år, och säljare är Titti Forsmark och Per Lennart Lindroth. Köpet blev klart i december 2020 och priset blev 4 300 000 kronor. Huset byggdes 2000 och har en boyta på 88 kvadratmeter.

Lite mindre än en kilometer därifrån såldes nyligen en tomt, på Sjösalavägen 101. Priset för den blev 2 120 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.