Klockaregränd 3

Hus på 188 kvadratmeter från 1933 sålt i Sigtuna – priset: 17 000 000 kronor

Försäljningen av fastigheten på Klockaregränd 3 i Sigtuna är nu klar.

Ny ägare är Fastighets Borgaren 4 Sigtuna AB och säljare är Bo Tomas Kvistmo. Husets byggår är 1933 och det har en boyta på 188 kvadratmeter. Ägarbytet blev klart i februari 2022 och priset blev 17 000 000 kronor.

Knappt en kilometer därifrån såldes för bara två månader sedan ett annat hus, på Rosendalsvägen 20. Där blev priset för det 171 kvadratmeter stora huset 7 375 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts 29 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Skeppargränd 2, som gick för 13 100 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening