160 kvadratmeter stort radhus i Märsta sålt till nya ägare
Nu är det klart vem som köpt radhuset på Oriongatan 95 i Märsta av Linda Elisabeth Alexandersson och Per Olof Olle Fredrik Svensson.
Nya ägare är Agneta Cristina Larsson, 44, och Jan Anders Lennart Larsson, 46. Priset blev 4 200 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i december 2021. Huset byggdes 1983 och har en boyta på 160 kvadratmeter.
Lite mindre än en kilometer därifrån såldes nyligen ett annat radhus, på Marsgatan 26. Där såldes ett 89 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 2 810 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts 47 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Steningeliden 51, som gick för 5 900 000 kronor.
Bostad 6 190 000 kronor fick Cecilia Anna Maria Hedström, 46, och Hussein Nori Rubaiy, 48, från Sandviken, ge för tomten på adressen Steningeliden 5 i Märsta.
Bostad Carl Fredrik Mårten Mannerstråle, 44, och Lisa Maria Cecilia Mannerstråle, 35, boende på Sankt Persgatan i Sigtuna är nya ägare till fastigheten på adressen Olof Skötkonungs Väg 20 i Sigtuna.
Bostad Carl Philip Douglas Lindberg, 28, och Eva Amanda Elisabeth Edin, 26, har tagit över fastigheten på adressen Hagbyholm 112 i Sigtuna från Arne Viktor Edin.
Bostad HSB Stockholm medverkar i trygghetssatsning som genomförs i centrala Märsta: - Det är viktigt och angeläget att även HSB medverkar till att göra Märsta till en tryggare plats, äger Karin Turegård, projektansvarig för social hållbarhet på HSB Stockholm.
Bostad Matilda Linnea Hedlund, 29, och Charilaos Kimonas Karalas, 37, har köpt radhuset på Hällsbovägen 39 i Sigtuna av säljaren Anna-Cajsa Gunilla Granström.