Steningeliden 8
Steningeliden 8

157 kvadratmeter stort hus i Märsta sålt till nya ägare

Försäljningen av fastigheten på Steningeliden 8 i Märsta är nu klar.

Nya ägare är Avan Tofiq, 31, och Hawzin Barzanji, 39, från Sundbyberg och säljare är Afzalali och Fatema Bijani. Husets byggår är 2016 och det har en boyta på 157 kvadratmeter. Ägarbytet blev klart i december 2020 och priset blev 5 150 000 kronor.

I våras såldes ett annat hus alldeles i närheten, på Steningeliden 14. Där såldes ett 157 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 5 000 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.