138 kvadratmeter stort kedjehus i Sigtuna sålt för 4 900 000 kronor
Helene Elisabeth Löfberg, 42 år, är ny ägare till kedjehuset på adressen Liegatan 1 i Sigtuna.
Husets byggår är 1969 och det har en boyta på 138 kvadratmeter. Säljare är Hans Bruno David Bremström. Ägarbytet gjordes i december 2021 och priset blev 4 900 000 kronor.
Lite mindre än en kilometer därifrån såldes nyligen ett annat hus, på Hällsbovägen 47. Där landade priset på 4 150 000 kronor för det 101 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts 25 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Manfred Björkquists Allé 16C, som gick för 12 075 000 kronor.
Bostad 6 190 000 kronor fick Cecilia Anna Maria Hedström, 46, och Hussein Nori Rubaiy, 48, från Sandviken, ge för tomten på adressen Steningeliden 5 i Märsta.
Bostad Carl Fredrik Mårten Mannerstråle, 44, och Lisa Maria Cecilia Mannerstråle, 35, boende på Sankt Persgatan i Sigtuna är nya ägare till fastigheten på adressen Olof Skötkonungs Väg 20 i Sigtuna.
Bostad Carl Philip Douglas Lindberg, 28, och Eva Amanda Elisabeth Edin, 26, har tagit över fastigheten på adressen Hagbyholm 112 i Sigtuna från Arne Viktor Edin.
Bostad HSB Stockholm medverkar i trygghetssatsning som genomförs i centrala Märsta: - Det är viktigt och angeläget att även HSB medverkar till att göra Märsta till en tryggare plats, äger Karin Turegård, projektansvarig för social hållbarhet på HSB Stockholm.
Bostad Matilda Linnea Hedlund, 29, och Charilaos Kimonas Karalas, 37, har köpt radhuset på Hällsbovägen 39 i Sigtuna av säljaren Anna-Cajsa Gunilla Granström.