Kaprifolvägen 7

136 kvadratmeter stort kedjehus i Steningehöjden sålt till nya ägare

Ryan Thomas och Jennifer Kathryn Macdougall, 47 och 45 år, från Stockholm är nya ägare till kedjehuset på Kaprifolvägen 7 i Steningehöjden.

Huset byggdes 2018 och har en boyta på 136 kvadratmeter. Säljare är Sara och Alexander Kaleb Afework. Ägarbytet gjordes i november 2021 och priset blev 5 800 000 kronor.

Alldeles i närheten såldes för sju månader sedan ett annat kedjehus, på Kaprifolvägen 11. Där såldes ett 136 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 5 200 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts 19 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Körsbärsvägen 23, som gick för 6 100 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.