Steningeliden 37

131 kvadratmeter stort hus i Märsta sålt till nya ägare

Maria Helena Eriksson, 47, och Mikael Larsson, 43, har tagit över fastigheten på Steningeliden 37 i Märsta från Sandra Lindkvist och Johannes Jankert.

Ägarbytet blev klart i februari 2021 och köpesumman blev 5 350 000 kronor. Huset är byggt 2008 och har en boyta på 131 kvadratmeter.

Nyligen såldes ett annat hus strax över kilometer därifrån, på Stora Hunden 21. Även där landade priset på 5 350 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening