I ett pressmeddelande till redaktionen ger folkpartiet i Sigtuna kommun sin syn på bostadsaffären som Sigtunahem genomför med kommunal borgen:
- Folkpartiet Liberalerna i Sigtuna ser gärna att kommunens dominans som fastighetsägare minskar, menar ordföranden Magnus Öhlander.
Bostäder ger inte en attraktiv kommun
Istället ser partiet hellre fler alternativ på den lokala bostadsmarknaden. Dominerande kommunala bostadsbolag menar Öhlander är mindre fördelaktigt. Men den förändring som nu genomförs där Sigtunahem stärker sin position riskerar att rubba balansen mellan hyresrätt, bostadsrätt och villa. Folkpartiet anser att andelen hyresrätter ska motsvara den efterfrågan som finns på marknaden.
- Det finns en stor efterfråga på bostäder i Stockholmsområdet. Sigtuna kommun har byggt mycket mer än de flesta andra kommuner. Vi ska naturligtvis fortsätta och utveckla kommunen men vi tror att det ska ske genom en stadsplanering som tar hänsyn till en framtida stad med livskvalitet. Att bara skapa ett antal nya bostäder är inte tillräckligt för att skapa en attraktiv kommun där folk vill bo, fortsätter Öhlander.
Ska motsvara efterfrågan
Öhlander tycker att hyresgäster om de vill ska ges möjlighet att ombilda sina lägenheter till bostadsrätter.
- Vi anser att andelen hyreslägenheter ska motsvara den efterfråga som faktisk finns på marknaden.